Aktualności

Wiwat 3 maj

131
11-05-2022

Wystawa z okazji Święta Narodowego 3 Maja

 

Od 28 kwietnia w szkole można zobaczyć małą wystawę poświęconą 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, przygotowaną przez klasę II A LO.

 

Kilka informacji :

 

Jest wiosna 1791 roku. Stosunki w Europie  układają się niepomyślnie dla Polski. Rok wcześniej Rosja zawarła  pokój ze  Szwecją, a  rząd pruski porozumiał się z Austrią i zmierza do  odnowienia dobrych stosunków z carycą Katarzyną.

W kraju przeciwnicy reform energicznie rozwijają swą działalność, szukają poparcia na obcych dworach, podburzają zacofaną szlachtę przeciw projektom Stronnictwa Patriotycznego.

Wszystkie te okoliczności skłaniają zwolenników reform do  podjęcia jednej z ostatnich prób ratowania zagrożonej Ojczyzny. W  dniu  3 maja 1791 roku obradujący w Warszawie Sejm Czteroletni uchwala  przygotowaną  przez światłych patriotów konstytucję.

Konstytucja 3 Maja to pierwsza w Europie i druga w świecie ustawa regulująca prawa obywatelskie. Była i jest symbolem niezależności, nadziei i wolności.

Uchwalenie Konstytucji 3 Maja zostało uznane za święto już 5 maja 1791. Po odzyskaniu niepodległości w 1918, rocznica Konstytucji 3 Maja została uznana za święto narodowe. Władze komunistyczne zakazywały tego świętowania przez ponad 40 lat. Święto Narodowe 3 Maja przywrócono ustawą z dnia  6 kwietnia 1990.  Uroczyście obchodzimy je do dzisiaj.

W dniu 3 maja obchodzimy również Święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, które zostało  ustanowione przez papieża Benedykta XV w 1920 r. Upamiętnia ono śluby lwowskie króla Jana Kazimierza, który podczas potopu szwedzkiego powierzył Polskę opiece Matki Bożej.

Konstytucja 3 Maja wypełniła w swoich założeniach część ślubowań Jana Kazimierza.