Aktualności

Święto patronki szkoły - świętej Jadwigi Królowej - 8 czerwca 2020 - Wawel.

315
14-06-2020

W dniu 8 czerwca 2020 roku przypada uroczystość świętej Jadwigi Królowej - święto wszystkich szkół, które noszą imię Wielkiej Andegawenki. Od wielu lat całą społeczność naszej szkoły uczestniczyła w  tym dniu we mszy świętej na Wawelu. W tym roku było inaczej. Szkołę reprezentowała z polecenia pani dyrektor Agata Flaga, ponieważ z powodu koronawirusa liczba uczestników była ograniczona. W katedrze zgromadzili się głównie dyrektorzy, delegacje nauczycieli i uczniowie szkół świętej Jadwigi z całej Polski. Uroczysta msza święta odbyła się przy relikwiach Patronki pod czarnym wawelskim krzyżem. Przewodniczył jej ksiądz biskup Damian Muskus. Podczas homilii ksiądz biskup nawiązał do wielkich i ponadczasowych dokonań świętej Jadwigi. Zauważył, nawiązując do czytań z liturgii, że święta Jadwiga „nie miłowała słowem” ale o jej wielkości świadczą liczne dzieła: zakładała kościoły, fundowała klasztory, troszczyła się o młodzież i o jej katolickie wychowanie. Otaczała opieką ludzi chorych i cierpiących. Była królem, który chociaż dowodził wielką armią i kierował skomplikowaną polityką - szukał przecież siły u Chrystusa podczas wielogodzinnej modlitwy na kolanach. Ksiądz biskup zwrócił uwagę obecnym w katedrze, że tu właśnie tkwiła wielkość i potęga Jadwigi. Zauważył, że tylko z pomocą bożą można osiągnąć bardzo wiele, a dowodem na wielkość Jadwigi jest to, że tyle szkół i instytucji obiera właśnie jej patronat.

                Dla wszystkich czcicieli świętej Jadwigi tegoroczna uroczystość zostanie na długo w pamięci. Liturgię uświetniała grupa muzyczna ze szkoły w Kaszowie-Wyźrał, która odpowiednio dobranymi pieśniami ubogacała mszę świętą. Zebrani na Eucharystii pamiętali o wszystkich łączących się duchowo z zebranymi na Wawelu, szczególnie zaś o tegorocznych maturzystach, którzy właśnie w tym dniu przystąpili do egzaminu dojrzałości. Bardzo dużo szkół z powodu epidemii oglądało transmisję z tej uroczystości w swoich placówkach. Na zakończenie przewodnicząca Ogólnopolskiej Rodziny Szkół imienia Świętej Jadwigi Królowej - pani Stanisława Buczek podziękowała księdzu biskupowi za przewodniczenie mszy świętej, zaś Agata Flaga wyraziła wdzięczność dla księdza proboszcza Zdzisława Sochackiego, który otacza ojcowską opieką szkoły jadwiżańskie.

                Wzruszającą chwilą było złożenie czerwonych róż przy relikwiach świętej Patronki przez uczestników, co jest tradycją tego dnia.

                Kolejny etap świętowania odbył się na plebanii, gdzie gościnny ksiądz proboszcz Zdzisław Sochacki podjął wszystkich uczestników spotkania uroczystym obiadem. W czasie uczty była możliwość omówienia ważnych spraw Rodziny. Po obiedzie odbyło się zebranie zarządu Rodziny Szkół imienia Świętej Jadwigi Królowej. Ustalono, że wręczenie Złotych Lilii, które są główną nagrodą przyznawaną za konkurs wiedzy o patronce szkoły nastąpi 16. października 2020 r. (piątek) w Archikatedrze Wawelskiej. Dzień ten jest bowiem rocznicą koronacji świętej Jadwigi na króla Polski, a także dniem wybory Karola Wojtyły na papieża. Tegoroczny konkurs wiedzy łączył te dwie wielkie dla narodu postaci, gdyż w tym właśnie roku przypada stulecie urodzin papieża - rodaka. Zwycięskie zespoły, które zdobyły w konkursie brązowe, srebrne i złote lilie zostały zaproszone na dwudniowy pobyt do Krakowa. Dzięki uprzejmości gospodarza, księdza proboszcza, czekają ich wielkie atrakcje.

                Dla Zespołu Szkół imienia świętej Jadwigi Królowej w Żegocinie będzie to szczególne wydarzenie, ponieważ to nasze uczennice zdobyły pierwsze miejsce w tym konkursie. Aleksandra Adamczyk, Jolanta Jędrzejek i Monika Krawczyk odbierając nagrodę w dniu 16. października będą już naszymi absolwentkami i wszyscy mamy nadzieję, że także będą studentkami prestiżowych krakowskich uczelni.

 

0.0
Ostatnia modyfikacja: niedziela 14 czerwiec 2020 14:51
Powiązane artykuły: Wykład inaugurujący rok szkolny 2020/2021 ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2020/2021 Kalendarium roku szkolnego 2019/2020 ​Zestaw podręczników do klasy I i II Branżowej Szkoły I stopnia ( po szkole podstawowej) REKRUTACJA 2020 Harmonogram rekrutacji w roku szkolnym 2020/2021 Procedury postępowania w Zespole Szkół im. Świętej Jadwigi Królowej w Żegocinie w związku z zag Funkcjonowanie szkół od 25 maja 2020r. Zakończenie szkoły przez uczniów klasy IIILO Życzenia Wielkanoc 2020
Święto szkoły

Kontakt

Żegocina 50
32-731 Żegocina

Tel/fax: 014 613 21 20
E-mail: zslgz1@wp.pl 

Regon: 851764135
NIP: 868-16-49-644

Inspektor Danych Osobowych:
Janusz Konior
E-mail: iod.zegocina@rewolt.pl